* Peki Başbakanın kızı Sümeyya ne kadar maaş alıyor ve ne iş görüyor?

Herkes onun gerçekten çok yüksek bir maaş alıp almadığını konuşuyor. Başbakan Erdoğan’a danışmanlık yaptığı iddia edilen kızı Sümeyye Erdoğan’ın maaşına ilişkin çeşitli iddialar sosyal medya üzerinden yayılmaya başladı.

Peki, gerçekten Sümeyye Erdoğan ne kadar maaş alıyor? Babası Başbakan Erdoğan’ın danışmanlığını yaptığı iddia edilen Sümeyye Erdoğan söylenildiği gibi uçuk rakamlarda bir ücret mi alıyor?

Sümeyye Erdoğan- Başbakan baş danışmanı

Sümeyye Erdoğan- Başbakan baş danışmanı

Sümeyye Erdoğan’ın maaşıyla ilgili söylentilere son noktayı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik koydu. Hüseyin Çelik, Twitter üzerinden Sümeyye Erdoğan’ın görevi karşılığı astronomik maaş aldığı iddiaları hakkında değerlendirmede bulundu.

Hüseyin Çelik, “Başbakanımızın kızı Sayın Sümeyye Erdoğan’ın yüksek bir maaşla babasına danışmanlık yaptığı iddiası tümüyle yalandır. Sayın Sümeyye Erdoğan, Ak Parti’den de resmi kuruluşlardan da bir kuruş bile ücret almamaktadır” dedi.

Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarda Sümeyye Erdoğan’ın 52 bin lira maaş aldığı iddia edilmişti.

Ancak;

Başbakanın danışmanları 2013 yılı itibariyle aylık 52 bin lira maaş aldıkları ve bunun içindir ki  başbakanın danışmanlarından birisi de kızı sümeyye erdoğan da bu maaşı aldığı iddia ediliyor!…

Sümeyye Erdoğan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın en küçük kızı. Sümeyye Erdoğan kamuoyunda, türbanlı olduğu için sözde Türkiye’de okuyamadığı ve bu nedenle Amerika’ya gitmesi ile biliniyor. Sırası gelmişken yazalım, medyanın bir hatasını düzeltelim:

Sümeyye Erdoğan 2002′de girdiği ÖSS sınavında 134,5 puan aldı. Yani 120 olan dört yıllık üniversite tercih barajı düşünülürse Sümeyye Erdoğan’ın bu puanla Türkiye’de dört yıllık bir üniversiteye girmesi mümkün değildi. Üstelik orta öğretim başarı puanı 42,6 idi. Okul başarısını gösteren bu puan Sümeyye Erdoğan’ın ortalamanın altında bir öğrenci olduğunu gösteriyor.

Yani türban bahane. Olay türban meselesinden çok lise başarısıyla ilgiliydi. Türkiye’de üniversiteyi kazansa gider miydi? bilinmez. Ama bu gerçeğin de bilinmesi gerekiyor neyse.

Sümeyye Erdoğan, o yıl ABD’de İndiana Üniversitesi’nde The School Of Public and Enveriomental Affairs (kamu ve çevre işleri) departmanında Policy Studies (politika araştırmaları) eğitimi gördü. Yani yine medyanın yazdığı gibi “tarih” okumadı.

ABD’deki okula Erdoğan’ın parasızlığı yüzünden, Ramsey’in Sahibi Remzi Gür’ün bursu ile gitti. Hatta burs o kadar azdı ki(!) Sümeyye Erdoğan’ın protokolde giyecekleri kıyafetleri de sponsor desteğiyle yaptırıyorlar, Amerika’da yemek davetinde 3.000 dolarlık ceket giyip ancak 500 $’lık başörtüsü takabiliyordu.

Ve bir ara gündeme şöyle geldi; Sümeyye’nin katıldığı harem-selamlık piknik fotoğraflarını yayımlamasıyla gündeme gelen ABD’deki ‘Jöntürk’ isimli haber sitesine sansür geldi. Jöntürk’ün iddiasına göre, yayınlarını geçen hafta iki gün boyunca kesen ABD’li hosting (internet hizmet sağlayıcısı) firması, bunu Ankara’dan önemli bir kişinin telefonu üzerine yaptı. “jonturk.com”adresinden yayın yapan siteyi, ABD’deki bir grup Türk ve Alman gazeteci kurdu. Jöntürk’ün 14 bin kayıtlı üyesi var.

Ankara’dan telefon

Sitenin daha önce yayımladığı ABD’de halka açık bir parkın ortasında ayrı yerlerde namaz kılan öğrencileri gösteren fotoğraflar basında da yer almıştı. Sitenin yayını, geçtiğimiz pazar Hugehost isimli hosting firması tarafından sözleşme ilkelerine uyulmadığı gerekçesiyle haber verilmeden kesildi. 14 bin üyesini de kaybeden site, yeni bir hosting firmasıyla anlaşarak, salı günü yeniden yayına başladı. Sitenin kurucusu Fatih M. Yılmaz, “Görüştüğümüz Hugehost firma yetkilisi, isim vermedi, ancak Ankara’dan bir telefon aldıklarını ve konudan rahatsız olduklarından bize hizmet veremeyeceklerini söyledi” dedi.

Daha sonra İndiana’da Müslüman Öğrenciler Birliği’ne üye oldu. 2005 yılında mezun oldu. Yani dört yıl okumadı. Üstelik bir yılda uzattığı, basında yazıldığına göre Sümeyye Erdoğan iki yıllık bir okulu bitirdi. Ardından, okuldaki yakın Ürdünlü arkadaşları ve Ürdün Kralı Hüseyin’in eşi Rana’nın teklifi ile Ürdün’de Arapça eğitimi aldı.

About admin