2014 torba yasası ile vergi affı 2014 – Sgk affı 2014 – genel af 2014 ile erken emeklilik 2014 şartları

2014’te beklenen torba yasada neler yer alıyor? Af çıkarılacak mı? İşte milyonlarca kişiyi ilgilendiren ayrıntılar…

paketlerMeclis’te olan torba yasayla, evinde muhtaç yakınının bakımını üstlenene emeklilik hakkı. Evde muhtaç yakını olup da bu malul kişiye bakanlara, bugüne kadar verilen aylık asgari ücret üzerinden emekli olma hakkı sağlanacak.

Tasarısı Meclis’te olan yeni haklar arasında evde yakınına bakım hizmeti veren yaklaşık 400 bin kişiye sigorta ve emeklilik hakkı da var.

2014’te beklenen en dikkat çekici yeniliklerden biri evde bakım hizmeti için.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, evde bakıma muhtaç yakını olup da evinde bu malul kişilere bakanlara evde bakım parası adı altında her ay net asgari ücret düzeyi kadar para vermektedir.

Bunların sayısı ise yaklaşık 400 bin. Ödemenin amacı da ‘madem ki evinde birisine bakmak zorundasın ve bu sebeple işe gidip gelir elde edemiyorsun bu geliri size devlet olarak ödüyorum’dur.

İşte Torba Yasa ile evde bakım yapanlar adına SGK’ya her ay asgari ücret üzerinden prim ödenerek emekli olmaları da temin edilecek.

Bu hak hayata geçirildiğinde muhtaç yakınına bakanlar 15 yıl prim ödeyip emekli olabilecek. Ancak burada sıkıntı primi kimin ödeyeceği?

Zaten geliri olmayana bakım aylığı veriliyor.

Bunlara prim yükü getirlimesi anlamsız olur. 2014’ün yeniliklerinde ise bakın neler var?

300 TL KREŞ YARDIMI 

Habertürk’ten Ali Tezel’in haberine göre, Eğitimli kadını istihdamda tutarak doğuma teşvik için 300 TL kreş yardımı geliyor. SSK’lı çalışmış kadın, 3. doğum için de borçlanabilecek.

Araştırmalara göre, lise ve üstü eğitim gören kadınlar istihdamda daha çok yer alıyor ama ortalama tek çocuk yapıyorlar.

İlkokul veya daha düşük eğitimli kadınlar ise istihdamda hemen hemen yoklar ve 4 çocuk ortalamasındalar.

Kendilerine sorulduğunda eğitimli kadınlar 2 çocuk, eğitimsiz kadınlar ise 3 çocuk idealdir diyorlar.

Bu durumda eğitimli kadın ideal çocuk sayısında bir eksik, eğitimsiz kadın ise bir fazla çocuk yapıyor.

Aile Bakanlığı’nca özellikle eğitimli kadınları hem istihdamda tutmak veya istihdama yönlendirmek aynı zamanda da doğuma teşvik etmek için çalışan kadınlara her ay 300 lira kreş yardımı geliyor.

Ayrıca kreş açmak isteyenlere de bol sayıda teşvik ve kredi geliyor.

DOĞUM BORÇLANMASI HAKKI 3 ÇOCUĞA ÇIKIYOR

Mevcut durumlarda, sadece SSK’lı çalışmış olan kadınlar, SSK çalışması başladıktan sonra yaptıkları doğumları borçlanabiliyor.

En çok 2 doğum için (her bir doğum için 720 gün olmak kaydıyla) 1440 günlük süre kazanabiliyorlar.

Yani, Bağ-Kur’lu kadınlar doğum borçlanması yapamıyor, SSK’da ise girişten önce yapılan doğamlar da borçlanılamıyor.

Torba Kanunu’nda yapılacak düzenleme ile doğum borçlanma sayısı 3’e çıkıyor ayrıca, sigortalı olmadan önce yapılan doğumlar da borçlanabilecek.

Bağ-Kur’lu kadınlar da doğum borçlanması yapabilecek.

Prim günü ve yıl şartlarını tamamlamış ancak yaşı bekleyen emekli adaylarına yönelik de çalışma yürütülüyor. Çalışma Bakanlığı bürokratlarının hazırladığı çalışmaya göre; yaşının dolup emekli olmasına 2 yıl kalanlar üzerinde ağırlıkla duruluyor. Bu kişilere, alacakları maaşlardan belirlenecek bir yüzdede kesinti yapılarak, emeklilik hakkı verilecek. Yapılan çalışmalarla ilgili ayrıca Maliye Bakanlığı’nın da görüşleri alınacak.
Erken emeklilikte son durum ne? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yaptığı açıklamada, erken emekliliğin, hükümet ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı gündemlerinde bulunmadığını söyledi.

Türkiye’de bununla ilgili yapılan düzenlemeler nedeniyle çok acılar çekildiğini belirten Çelik, iktidar ile muhalefetin böyle bir düşünceyi projelerine koyarak ülkeyi yeniden o günlere döndürme hevesinde olmayacağına inandığını anlattı.

Ülkede zaten genç emeklilik olduğunu belirten Çelik, “Şu an 50 yaşında emeklilik var. Bunun daha ne gencini emekli edeceksiniz? Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey var mı? Konuştuğumuz konu bu değil, karıştırılıyor. Art niyetli bazı kesimler ‘erken emeklilik’ deyip insanlara gereksiz yere ümit veriyor. Böyle bir şey söz konusu değil. Bunu bütün vatandaşlarımızın bilmesinde yarar var” ifadesini kullandı.

Erken emeklilik konusundaki yanlışın daha önce bir kez yapıldığını vurgulayan Çelik, bununla ortaya çıkan olumsuzlukları gidermeye çalıştıklarını bildirdi.

“38-40 yaş emekliliğinin ne anlama geldiğini, bunun acılarını, sıkıntılarını, Mali yükünü anlatacak olan tek ve en deneyimli ülke Türkiye’dir” diyen Çelik, 50 yaşında emeklilik varken erken emeklilik gibi bir şeyin gündeme getirilmesinin söz konusu olmadığını dile getirdi.

“2036’ya kadar 60 yaş emekliliğine ancak ulaşacağız”

Çelik, kadınlarla ilgili doğum borçlanması, erkeklerin askerlik borçlanması gibi yeni bazı haklar verildiğini hatırlatarak, bunların ayrı konular olduğunu belirtti.

Kademeli olarak emeklilik yaşının 60’a çıkarılmasıyla ilgili geçmiş dönemde yapılan düzenlemenin devam ettiği bilgisini veren Çelik, şöyle konuştu:

“Burada vatandaşın mağduriyeti esas değil. Tam tersine bunlar vatandaş merkezli düzenlemelerdir. Türkiye bir anda 60 yaş emekliliği getirmemiştir. 40 yaş emekliliğini kademeli olarak yaparak 2036’Lara kadar 60 yaş emekliliğine geçeceğiz. Şu anda gelişmiş ülkeler 67-70 yaş emekliliğini konuşuyor. 2036’ya kadar 60 yaş emekliliğine ancak ulaşacağız. Dolayısıyla ülke ve ülkenin geleceği önemli. Tabii birey olarak bizden talepler olabilir ama talepler kesinlikle ülkeyi karanlığa, sıkıntıya sokacak bir şekilde olmamalıdır.”

Faruk Çelik, 1999 yılında yapılan düzenlemede, emeklilik süresi 5-10 yıl uzayan çalışanların sorunlar yaşadığını vurguladı.

YAŞLI VE ENGELLİYE HARÇLIK GELİYOR
Engellilere ve yaşlılara şahsi giderlerini karşılayabilmeleri için her yıl belirlenecek miktar üzerinden harçlık verilecek.

NELER VAR?
Torba yasa tasarısında yer alması planlanan bazı düzenlemeler şöyle:
* Genel Sağlık Sigortası borcu olan yaklaşık 4 milyon kişiye af ve yapılandırma imkanı geliyor.
* Bağ-Kur prim borcu olan yaklaşık 3 milyon kişiye af ve yapılandırma imkanı sağlanacak.
* Taşeron işçilerinin yıllık izin, kıdem tazminatı, maaş gibi sıkıntılarını çözmeye yönelik düzenleme yapılacak.
* 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak konusu karara bağlanacak. Anlaşma sağlanırsa, intibak zammının tasarıya eklenmesi bekleniyor.
* 4C’lilere kadro konusunda anlaşmaya varılırsa, bu konu da tasarıya eklenecek.
* Doğum yapan kadına iş güvencesi, prim desteği, esnek çalışma seçeneği ve muayene izni gibi önemli destekler sağlanıyor.
* 3 çocuk yapan kadına 6 yıl borçlanma hakkı veriliyor. Borçlanma için çocukların sigorta tescil tarihinden sonra doğmuş olması şartı kaldırılıyor.

TORBA YASA GELİYOR

Bu ay geniş kitleleri ilgilendiren yasal düzenlemeler de gündemde. Genel Sağlık Sigortası borcu olan yaklaşık 4 milyon kişi ile Bağ-Kur borcu olan 3 milyona yakın esnafı ilgilendiren af düzenlemesinin bu ay torba yasa tasarısına konularak Meclis’e sunulması bekleniyor. Yine taşeron işçilerin haklarını iyileştirecek yasal düzenlemeye son şeklinin de bu ay verilmesi planlanıyor. Çocuk teşviği ve evleneceklere çeyiz yardımı da bu ay sonuçlanması beklenen düzenlemelerden…

İNTİBAK MASADA

Milyonlarca emekli yeni yıla intibak zammı beklentisiyle girdi. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar için intibak düğümü bu ay çözülecek. Yeni intibak çalışmasının bu ay torba yasa tasarısına eklenmesi bekleniyor. 2000 yılından önce emekli olan yaklaşık 2 milyon kişiye 2013 yılının Ocak ayında verilen intibak zammı, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlarda umut yarattı. Emekli dernekleri konuyla ilgili çalışmalar başlatırken, emeklilerin başvurusu üzerine Kamu Başdenetçisi (ombudsman) Nihat Ömeroğlu, yaşlılık aylığına hak kazanma koşulları ve sağlanan yardımlardaki farklılıkların aynı konumdakiler arasında eşitsizliğe yol açmaması için gerekli yasal ve mevzuat çalışmalarının yapılması hususunda tavsiyede bulundu. 2000 yılından sonra emekli olanlar için intibakın akibeti bu ay belli olacak.

KİME, NE GELİYOR?

10.4 milyon emekliye zam ve enflasyon farkı 10.4 milyon emekliye promosyon 7 milyon emekliye intibak 2.6 milyon memura zam ve enflasyon farkı 4 milyon vatandaşa GSS affı ve yapılandırması 3 milyon esnafa Bağ-Kur borcu affı ve yapılandırması 1 milyon taşeronun özlük haklarında iyileştirme Çocuk teşviği Evleneceklere çeyiz desteği

MEMURA, EMEKLİYE ZAM

10.4 milyon emekli ve 2.6 milyon memur 2014 yılı zamlarına kilitlendi. Toplu sözleşmeye göre; 2014’te memurların taban aylıklarında brüt 175 lira artış olacak. Memurların ücretleri net 123 lira artacak. 1.9 milyon memur emeklisinin maaşında da net 146 lira artış gerçekleşecek. Bu ay yapılacak zamma ek olarak memur ve memur emeklilerine enflasyon farkı da verilmesi gündemde. 2013’ün ikinci 6 aylık dönemindeki enflasyon yüzde 3’ü geçerse, memur ve memur emeklileri geçen oranda artı bir zam alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise bu ay, 2013’ün ikinci 6 aylık dönemindeki enflasyona göre zam alacak. SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarının 6 aylık enflasyon tahminlerine göre yüzde 2.85 oranında artırılması öngörülüyor. Ancak kesin zam oranı, ayın 3’ünde belli olacak.

GÖZLER PROMOSYONDA

Emeklilerin gündeminde zam ve intibak konularının yanı sıra promosyon da var. İşçi, memur ve Bağ-Kur emeklilerine banka promosyonu verilmesi konusu da önümüzdeki günlerde karara bağlanacak. Çalışma Bakanlığı, 10 milyonu aşkın emekliye promosyon verilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Kamu bankaları; memur emeklilerine promosyon vermeye sıcak bakıyor, ancak işçi ve Bağ-Kur emeklilerine promosyon ödeme konusunda isteksiz davranıyor. Çalışma Bakanlığı, son olarak özel bankalar kozunu çekti. Pazarlıkta kamu bankaları ikna edilemezse özel bankalar devreye sokulabilir.

ESNAFIN BORCU BİTİYOR

3 Milyona yakın Bağ-Kur’lu da af heyecanı yaşıyor. Prim borcu olan Bağ-Kur’lulara af çalışması da büyük heyecan yarattı. Düzenlemenin bu ay Meclis’e gönderilmesi bekleniyor. Milyonlarca küçük esnaf, Bağ-Kur borcu olduğu için sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Yeni düzenleme ile Bağ- Kur’a 24 aydan çok prim borcu olanlar, ana para borcu sabit kalmak kaydıyla, gecikme zamlarının yüzde 50’si silinerek 36 taksitle borcu ödeme imkanına sahip olacak.

DUL ANNELERE KREŞ YARDIMI

Eşi vefat eden, boşanan veya çeşitli nedenlerle çocuğuna tek başına bakmak zorunda olan maddi durumu yetersiz vatandaşlara, devlet tarafından ücretsiz kreş desteği verilecek. Çocuğunu tek başına büyüten ebeveyn, böylelikle “Evladımı nereye bırakacağım” sıkıntısını çekmeyecek.

GSS AFFI İÇİN 3 ALTERNATİF

Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemi kapsamında primlerini ödemeyenlere müjde. 18 yaşını dolduran; çalışmayan ve öğrenci olmayanların ödemesi gereken GSS prim borçlarına af için geri sayım başladı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), yaklaşık 4 milyon kişiyi ilgilendiren GSS affı için 3 alternatif hazırladı. Kurum, “Prim borcu olanların tamamının borçlarının faizlerinin silinmesi, ana paranın 12 eşit taksitte ödenmesi”, “Sağlık hizmeti alanların borçlarının faizlerinin silinerek, ana parasının taksitle ödenmesi” ve “Yasanın yürürlüğe girmesinden bu yana hiç sağlık hizmeti almayanların borçlarının ana para ve faiziyle birlikte tamamının silinmesi” olarak alternatifleri belirledi. Alternatiflerden birinin uygulanmasına Bakan Çelik karar verecek. Çalışma Bakanlığı’nın bu ay TBMM’ye göndermesi beklenen torba yasa tasarısının içinde yer alacak düzenlemelerden biri GSS affı olacak.

ANNEYE DESTEK

Yeni yılın düzenlemelerinden biri de çocuk teşviği olacak. Hükümet uzun süredir çocuk teşvik paketi üzerinde çalışıyor. Çalışan kadınlar için 6 yıl erken emeklilik yolu açılıyor. Buna göre, 3 çocuk yapan kadına 6 yıl borçlanma hakkı veriliyor. Gelir Vergisi Yasa Tasarısı ile 3 çocuklu asgari ücretlide gelir vergisi yükü sıfıra çekiliyor. Pakete göre; doğum izni artırılacak. Doğum yapan kadına destek doğumla sınırlı kalmayacak. Kadın, çocuğu belli yaşa gelinceye kadar yarı zamanlı, esnek çalışma modelini tercih edebilecek. Borçlanma için çocukların sigorta tescil tarihinden sonra doğmuş olması şartı kaldırılıyor. İşe başlama tarihinden önce doğmuş çocuklar için de borçlanma geliyor.

İŞ GÜVENCESİ SAĞLANDI

Doğum yapan kadına, iş güvencesi, prim desteği, esnek çalışma seçeneği ve muayene izni en önemli destekler sağlayan paketin önümüzdeki günlerde Meclis’e gönderilmesi bekleniyor. Pakete göre, ev kadınlarına yönelik destek modelleri devreye girerken, kreş desteğinin kapsamı genişliyor. Çocuk sayısına göre kademeli emeklilik de gündeme gelecek. Tüm esnek çalışanların hakları da genişleyecek.

TAŞERON ÇİLESİ SONUNDA BİTİYOR

Hükümet ile sendikalar arasında yapılan son Üçlü Danışma Kurulu Toplantısı’na taşeron işçilerin sorunları damgayı vurmuştu. Sendika yetkilileri, Çalışma ve Sosyal Bakanı Faruk Çelik’in tarafların alt işverenlikle ilgili görüşlerini aldığını, Bakanlığın bu konuda bir çalışma yapıp taraflara göndereceğini açıklamıştı. Taşeron işçileri için hazırlanan yeni yasa taslağının son şeklinin bu ay ortaya çıkması bekleniyor. İzinlerinden maaşlarına kadar 1 milyonun üzerindeki taşeron işçilerin haklarında bir iyileştirme yapılacak.

YENİ EVLENENE ÇEYİZ PARASI

Evlilik hazırlığı yapanlara verilecek olan, sıfır faizli 10 bin liralık kredinin çalışmalarında sona yaklaşıldı. Tasarı halindeki düzenlemenin bu ay yasalaşması bekleniyor. Eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, çiftlerin yaşlarının 18- 24 arasında olması gerektiğini açıklamıştı. Şahin, “Kredi tutarı en fazla 10 bin lira olacak, kredi vadesi 1 yıl geri ödemesiz toplamda 4 yıl olarak uygulanacak” demişti.Öte yandan yeni evlilerin, kredinin geri ödeme süresi içinde çocuk sahibi olmaları durumunda, taksitleri 1 yıl süreyle ötelenecek.

About admin